
Segítünk megtartani az újévi fogadalmakat!
Az újévi fogadalmak akkor válhatnak igazán sikeressé, ha reális célokra építenek, és mindehhez egy jól kidolgozott terv is szükséges. Sokan őrzik meg ezt a hagyományt, de hamar feladják, és visszatérnek a régi szokásaikhoz. Egy amerikai kutatás szerint csak a fogadalmakat tevők 19%-a képes 2 éven keresztül betartani azt.
Hogyan érhetjük el, hogy valóban sikeresek legyünk?
A leggyakoribb fogadalmak – mint a fogyás, a dohányzásról való leszokás, a több mozgás vagy a tudatos étkezés – mind szépnek tűnnek, de rövid ideig fenntarthatók. Ahhoz, hogy hosszú távon megvalósítható legyen, fontos, hogy a cél reális legyen, és a hozzá tartozó változtatásokat apró lépésekben végezzük el. Ne tűzzünk ki túl nagy célt, és ha több fogadalmat tettünk, akkor mindenképp rendezzük őket fontossági sorrendbe, mert ha mindent egyszerre próbálunk megváltoztatni, könnyen kudarcot vallhatunk.
Ha például 20 kg-tól szeretnénk megszabadulni, akkor célozzunk meg egy év alatt 2-3 kg havonta, tehát a fogyás üteme 10 hónap alatt legyen tartós, és ne hirtelen nagy lépésekkel próbálkozzunk. A kicsi, fokozatos változások segítenek abban, hogy a folyamat hosszútávon is fenntartható legyen, és ha egy-egy hónapban nem is érünk el látványos eredményeket, ne adjuk fel, hanem folytassuk tovább.
Ha már megvan a célunk és a megvalósítási ütemterv, akkor érdemes egy részletes tervet készíteni, hogy miként érhetjük el a kitűzött célt. Ha például az étkezési szokásainkat szeretnénk megváltoztatni, kezdjük el azzal, hogy átvizsgáljuk a konyhánkat, és kiszorítjuk a régi, egészségtelen élelmiszereket. A helyükre töltsük fel olyan ételekkel a polcokat, amelyek illeszkednek az egészséges étkezéshez. Az új receptjeinkhez kereshetünk inspirációt, vagy dietetikus tanácsot kérhetünk.
A következő lépés, hogy tervezzük meg a heti étkezéseinket, igazítsuk ehhez a bevásárlásokat, és készítsünk egy bevásárlólistát. Így sokkal könnyebb lesz az egészséges táplálkozásra való átállás.
Néhány hasznos tipp az étkezésekhez:
- Naponta legalább ötször együnk zöldséget vagy gyümölcsöt.
- Fogyasszunk napi 2-2,5 liter vizet vagy ízesítetlen teát.
- A szénhidrátokat válasszuk a lassú felszívódású fajtákból, mint a zab, quinoa, barna rizs.
- Törekedjünk a napi 25-35 gramm rostbevitelre.
- A hozzáadott cukor fogyasztását limitáljuk: egy 2000 kcal-s étrendben napi maximum 48 gramm.
- A sóbevitelre is ügyeljünk: maximum napi 5 gramm.
- Kerüljük a magas telített zsírsavtartalmú ételeket.
- Ne hagyjuk ki a reggelit, válasszunk magas rosttartalmú ételt, amely hosszú ideig eltelít. Ebben a Hester's Life granolák, müzlik és zabkásák hű társaid lehetnek a mindennapokban
Az étkezések mellett próbáljunk egészségesebb nassolnivalókat választani, mint a gyümölcsök, zöldségszeletek, natúr olajos magvak. Azonban ne csüggedjünk, ha nem minden étkezésünk sikerül tökéletesen. Ha egy nap nem úgy alakul, ahogy terveztük, ne essünk kétségbe, hanem folytassuk a másnapi napot új elhatározással.
A legfontosabb, hogy az életmódváltáshoz ne csak fizikai, hanem mentális változásokra is szükség van. Ne akarjunk mindent egyszerre megváltoztatni, hanem kezdjünk el odafigyelni arra, hogy jobban törődjünk magunkkal és az egészségünkkel. Ne csak az étkezésre, hanem a mozgásra is figyeljünk, és próbáljunk örömet találni az új, egészséges szokásokban.
Bátorítunk arra, hogy tartsd meg a fogadalmaidat, és sikerüljön elérni mindazt, amit kitűztél! Kívánunk egy boldog és egészséges új évet!
Forrás: https://hesterslife.com/